
Nie tylko elementy filozofii taoistycznej dostrzec można w alternatywnych formach psychoterapii, ale da się ją także praktycznie zastosować. Doktor Gary S. Toub, amerykański psycholog kliniczny, analityk jungowski i psycholog zorientowany na proces opisał swoje doświadczenia ze stosowaniem taoizmu w praktyce psychoterapii.
Opisuje on szereg elementów filozofii taoistycznej, które z powodzeniem zaaplikował do swojej pracy podczas terapii z klientami. Okazało się, że wiele kluczowych elementów taoizmu stanowi cenne narzędzia nie tylko dla niego jako psychoterapeuty, ale także dla klientów, z którymi pracował. Toub zainteresował się filozofią taoistyczną w latach siedemdziesiątych, i szybko dostrzegł konotacje między ideami taoizmu a pewnymi elementami psychologii Junga. Po latach wnikliwych badań zaczął spontanicznie stosować filozofię taoistyczną podczas sesji terapeutycznych ze swoimi pacjentami.
W swoim artykule Toub pisze: „Przez ponad dwadzieścia lat studiowałem i praktykowałem szeroki wachlarz technik psychoterapeutycznych, oraz dyscyplin duchowych, od behawioryzmu po Junga, od Judaizmu po Buddyzm. Podsumowując – ten powolny proces mieszania się różnych nauk był jak przygotowywanie sporego kotła zupy z wieloma składnikami – szklanka tego, garść tamtego – aż smak i konsystencja zaczęły odpowiadać mojemu szczególnemu gustowi i stylowi. Z drugiej strony mam wrażenie, że to w zasadzie ja sam zostałem w tym procesie ugotowany i uległem transformacji. W każdym razie chciałbym tutaj przedstawić składnik Taoizmu. Taoizmem zainteresowałem się w późnych latach siedemdziesiątych. Miałem już wtedy opanowane pewne podstawy wschodniej filozofii, a moja ciekawość została rozbudzona, gdy mój terapeuta Jeff Raff wskazał na szereg taoistycznych symboli i nauk, które pojawiły się w moich snach. Byłem zaintrygowany i zacząłem studiować dzieła Lao-tsy i Czuang-tsy. Im więcej czytałem, tym bardziej byłem pochłonięty – czułem się też co raz bardziej swojo z wieloma naukami, szczególnie w świetle jungowskiej psychologii. Moja trwająca fascynacja taoizmem doprowadziła w końcu do rozprawy porównującej idee Taoizmu z jungowskimi, ukończonej pod okiem jungisty Johna Giovanniniego.”
Gary S. Toub przedstawia zastosowanie praktyczne idei taoistycznej filozofii w psychoterapii. Omawia siedem głównych zasad stosowanych w odniesieniu do samourzeczywistnienia. Są nimi: Ścieżka, ugruntowanie umysłu, impulsywność, wspomaganie natury, Yin Yang, odróżnianie dobrego od złego, oraz użyteczność bezużytecznego. Przykłady, jakie przytacza z praktyki klinicznej psychoterapii oraz Jungowskiej psychologii pokazują, że koncepcje taoizmu mogą być z powodzeniem zastosowane w zachodniej cywilizacji. Mimo że Taoizm sam w sobie nie jest formą psychoterapii, to duchowe nauki Taoizmu mogą być bardzo przydatne w praktyce psychoterapii, szczególnie skoncentrowanej na samo-urzeczywistnieniu.
Related Posts
-
17 marca 2023 -
24 lipca 2019 Sok z owoców bzu czarnego na przeziębienie
-
24 lipca 2019 Medycyna niekonwencjonalna
Losowe artykuły:
-
24 kwietnia 2022 Dobry ortodonta Tarnów
Dobry ortodonta Problemy ze zgryzem ma sporo osób. Właściwie szczęśliwców, którzy mają idealny zgryz, jest bardzo mało. Nie każda wada potrzebuje długiego leczenia. Sporo wad można zlikwidować już u dziecka. Natomiast leczenie ortodontyczne podejmuje dzisiaj coraz więcej nastolatków oraz osób dorosłych. Szukają oni dobrej przychodni ortodontycznej. Dobry ortodonta Tarnów proponuje całe spektrum czynności mających na…
-
17 marca 2023 Terapia uzależnień – Poznań
Terapia uzależnień jest procesem, który pomaga osobom zmagającym się z różnymi rodzajami uzależnień, takimi jak alkohol, narkotyki, hazard czy seks, powrócić do zdrowego stylu życia. W Poznaniu istnieje wiele ośrodków terapeutycznych, które oferują profesjonalną pomoc w walce z uzależnieniem. Jednym z najważniejszych elementów terapii uzależnień jest zdrowy styl życia. Osoby zmagające się z uzależnieniem muszą…