Medycyna i Zdrowie

Praktyczne zastosowanie Taoizmu w psychoterapii

Off

Nie tylko elementy filozofii taoistycznej dostrzec można w alternatywnych formach psychoterapii, ale da się ją także praktycznie zastosować. Doktor Gary S. Toub, amerykański psycholog kliniczny, analityk jungowski i psycholog zorientowany na proces opisał swoje doświadczenia ze stosowaniem taoizmu w praktyce psychoterapii.

Opisuje on szereg elementów filozofii taoistycznej, które z powodzeniem zaaplikował do swojej pracy podczas terapii z klientami. Okazało się, że wiele kluczowych elementów taoizmu stanowi cenne narzędzia nie tylko dla niego jako psychoterapeuty, ale także dla klientów, z którymi pracował. Toub zainteresował się filozofią taoistyczną w latach siedemdziesiątych, i szybko dostrzegł konotacje między ideami taoizmu a pewnymi elementami psychologii Junga. Po latach wnikliwych badań zaczął spontanicznie stosować filozofię taoistyczną podczas sesji terapeutycznych ze swoimi pacjentami.

W swoim artykule Toub pisze: „Przez ponad dwadzieścia lat studiowałem i praktykowałem szeroki wachlarz technik psychoterapeutycznych, oraz dyscyplin duchowych, od behawioryzmu po Junga, od Judaizmu po Buddyzm. Podsumowując – ten powolny proces mieszania się różnych nauk był jak przygotowywanie sporego kotła zupy z wieloma składnikami – szklanka tego, garść tamtego – aż smak i konsystencja zaczęły odpowiadać mojemu szczególnemu gustowi i stylowi. Z drugiej strony mam wrażenie, że to w zasadzie ja sam zostałem w tym procesie ugotowany i uległem transformacji. W każdym razie chciałbym tutaj przedstawić składnik Taoizmu. Taoizmem zainteresowałem się w późnych latach siedemdziesiątych. Miałem już wtedy opanowane pewne podstawy wschodniej filozofii, a moja ciekawość została rozbudzona, gdy mój terapeuta Jeff Raff wskazał na szereg taoistycznych symboli i nauk, które pojawiły się w moich snach. Byłem zaintrygowany i zacząłem studiować dzieła Lao-tsy i Czuang-tsy. Im więcej czytałem, tym bardziej byłem pochłonięty – czułem się też co raz bardziej swojo z wieloma naukami, szczególnie w świetle jungowskiej psychologii. Moja trwająca fascynacja taoizmem doprowadziła w końcu do rozprawy porównującej idee Taoizmu z jungowskimi, ukończonej pod okiem jungisty Johna Giovanniniego.”

Gary S. Toub przedstawia zastosowanie praktyczne idei taoistycznej filozofii w psychoterapii. Omawia siedem głównych zasad stosowanych w odniesieniu do samourzeczywistnienia. Są nimi: Ścieżka, ugruntowanie umysłu, impulsywność, wspomaganie natury, Yin Yang, odróżnianie dobrego od złego, oraz użyteczność bezużytecznego. Przykłady, jakie przytacza z praktyki klinicznej psychoterapii oraz Jungowskiej psychologii pokazują, że koncepcje taoizmu mogą być z powodzeniem zastosowane w zachodniej cywilizacji. Mimo że Taoizm sam w sobie nie jest formą psychoterapii, to duchowe nauki Taoizmu mogą być bardzo przydatne w praktyce psychoterapii, szczególnie skoncentrowanej na samo-urzeczywistnieniu.

About the author / 

admin

Related Posts

Losowe artykuły:

  • Operacja Zaćmy Warszawa

    Uratuj swój wzrok w Warszawie Zaćma to zdecydowanie schorzenie, które trzeba leczyć, zazwyczaj operacyjne. Operacja Zaćmy Warszawa to jedyna możliwość na powrót do normalnego życia. W Warszawie znajduje się wiele klinik w których są świadczone takowe zabiegi. Zaćma zazwyczaj dotyka osoby starsze, lecz nie jest to wyjątek, również młodzi ludzie mogą cierpieć na to schorzenie….

  • Terapia odwykowa Opole

    Jak się leczy alkoholizm na terapii odwykowej? Alkoholizm jest chorobą. W Polsce wciąż nie każdy tak do niego podchodzi, ale na pewno nie można go uznać za jakiś zwykły nałóg, z którym każdy byłby w stanie poradzić sobie na własną rękę, jedynie poprzez samodzielne odstawienie kieliszka. Alkoholicy dobrze wiedzą o tym, że nawet jeśli uda…